top of page

Urnák és hamvak elhelyezésének hazai lehetőségei

Egy haláleset kapcsán, ha a hozzátartozók – figyelembe véve persze az elhunyt végakaratát is – a hamvasztás mellett döntenek, hazánkban már többféle, jogszerű megoldás is rendelkezésre áll az urna, illetve a hamvak végső nyughelyre bocsátására. 

Évtizedeken keresztül a legismertebb és leggyakoribb megoldás a temetők egy erre a célra kijelölt épületében, az úgynevezett urnafalban történő elhelyezés volt, ám az elmúlt években a szabályozás és a temetkezési szolgáltatók együttes törekvései egyre inkább figyelembe veszi a hozzátartozók speciálisabb igényeit is.

Az 1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről természetesen számos megkötést tartalmaz, például a hamvakat tartalmazó urna temetőn, temetkezési emlékhelyen kívüli elhelyezése esetén az eltemetésre köteles személy nyilatkozatában vállalja, hogy az urnát kegyeleti igényeknek megfelelő körülmények között tárolja és az elhunyt közeli hozzátartozói részére a kegyeleti jog gyakorlásának lehetőségét biztosítja, valamint az elhunyt közeli hozzátartozóit az urna elhelyezésére szolgáló hely címének változásáról tájékoztatja. Ugyanezen jogszabály alapján, amennyiben az elhunyt nem rendelkezett végrendelettel, és a hozzátartozók a hamvak szórása mellett döntenek, az eltemetésre köteles személy nyilatkozatának tartalmaznia kell azon kijelentést, hogy az elhunyt közeli hozzátartozói egyetértenek a hamvak szétszórásának helye, ideje és módja tekintetében. De különleges engedélyekre is szükségünk lehet, hiszen például a hamvak légijárműről történő szétszórásához a légiközlekedési hatóság engedélye is szükséges, amelyben meg kell határozni a hamvak szétszórásának módját is.

A legfontosabb szabály, hogy ha a temetésre kötelezett szeretné hazavinni a hozzátartozó hamvait, akkor közokiratban (vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban) nyilatkozni kell, hogy az urnát hol helyezi majd el, ez az elhelyezési mód megfelel-e a kegyeleti igényeknek és talán a leglényegesebb, hogy a közeli hozzátartozóknak biztosítja a kegyeleti jog gyakorlását is. Ezt a nyilatkozatot az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti köztemető üzemeltetőjénél szükséges megtenni.

Nézzük meg azonban azt is, milyen lehetőségek elérhetőek már Magyarországon a hamvak elhelyezésére, melyek teljesen jogszerűek, és amelyekhez hivatalos szertartás is minden további nélkül igényelhető, kapcsolható. Mai napig a legnépszerűbb megoldás az urna temetőben, urnafalban, urnafülkében történő elhelyezése, de van lehetőség a koporsós temetéshez hasonlóan a földbe történő temetésre is. A legtöbb magyarországi szolgáltató biztosítja megfelelő szertartás keretein belül a temető egy erre a célra kijelölt területén a hamvak szórását, mely megoldást szintén egyre többen választanak. Szintén gyakori megoldás az urna templomban vagy altemplomban történő elhelyezése az úgynevezett kolumbáriumokban, ismertebb nevén urnafülkékben, melyeket egyre több templomban alakítottak ki már az elmúlt évtizedekben.

A fenti megoldásokhoz képest talán meglepő, de olyan, a megfelelő engedélyek birtokában teljesen legális megoldások is egyre inkább teret hódítanak Magyarországon, mint a havak vízre engedése, vagy a repülőgépről történő szórás. Bizonyos, erre a célra kijelölt erdőkben lehetőség van arra is, hogy az urnát egy kiválasztott fa gyökerei mellé temessék az úgynevezett „emlékerdőben”. Hazánkban még nem annyira elterjedt megoldás, de meg kell említeni, hogy jogi lehetőség van a hamvak megosztásával a hamvak egy részének kegyeleti ékszerben, mini urnában vagy szelencében történő elhelyezésére is.

Akárhogy is választanak a hozzátartozók, illetve a temetésre kötelezettek, a jogszabályok betartása, mint például a közeli rokonok számára a tiszteletadási lehetőség biztosítása (akár szertartáson keresztül), a közeli hozzátartozók egyetértése a temetkezés módjáról, illetve az elhunyt végakaratának tiszteletben tartása azok a szempontok, melyeknek mindenképpen érvényesülnie kell a temetkezés során.


Comments


bottom of page